Naše webové stránky používajú cookies, aby sme našim používateľom poskytli najlepší komfort počas prezerania, a tiež pre štatistické účely. Ak sa rozhodnete pokračovať v prehľadávaní webu bez zmeny nastavenia stránky, predpokladáme, že súhlasíte s použitím súborov cookies na tomto webe. Kedykoľvek môžete svoje nastavenia zmeniť v prehliadači v záložke Nástroje.

Zaujímavosti

Viac

Starostlivosť a prevencia

Viac

Psychológie a správanie

Viac

Výživa

Viac


Zaujímavosti

Späť


Správna teplota u psa je 38.0 ° C až 38.9 ° C. Fuňanie (teda zrýchlené dýchanie nozdry a ústnou dutinou) je hlavným spôsobom u psa, ako sa zbaviť nadmernej teploty. Schopnosť funieť vyplýva zo stavby psej kože. Oproti ľuďom, väčšina psej kože pot nevylučuje. Potné žľazy u psa, ktoré pomáhajú k termoreguláciu, sa nachádzajú medzi prstami.


Zvyk zahrabovať kosti u domácich psov je prirodzeným javom, ktorý im zostal po divokých predkoch. V minulosti jedla nebolo vždy dostatok. Po úspešnom love vždy časť schoval pred zdochlinármi, dokonca aj pred ostatnými členmi stáda. Keď mal pes opäť hlad alebo sa mu nepodarilo nič uloviť, vracal sa do svojej "skrýše" a mohol dojesť zvyšky. Niekedy bol lov natoľko úspešný, že potravy bolo príliš veľa, než koľko dokázal psi zjesť počas jedného jedla. Psy zahrabovali jedlo na obdobie hladu. Piesok pomáhal chrániť potravu pred slnkom a udržať jej sviežosť.


Čas od času je dobré skontrolovať dĺžku a stav psích pazúrikov. Príliš dlhé môžu prekážať alebo spôsobiť stratu rovnováhy napr. na klzkom povrchu a privodiť tak úraz kostí, kĺbov a šliach. Pazúriky pristrihávame pomocou špeciálnych nožničiek. Ak majiteľ nevie sám pazúriky pristrihnúť, je lepšie zájsť k veterinárovi. Príliš krátke pristrihnutí spôsobuje silné krvácanie.
Kontrola prstových vankúšikov a priestoru medzi nimi je tiež dôležitou súčasťou starostlivosti o psa. Náš maznáčik nechodí v topánkach ako jeho pán, čiže kontakt so zemou je práve na vankúšikoch. Môžu sa vyskytnúť rôzne poranenia, porezania a iné rany, ktoré by ste mali nahlásiť svojmu veterinárovi. V zimnom období stojí za to natierať prstové vankúšiky balzamom alebo iným mastným krémom. Po návrate z prechádzky opláchnite psie labky vodou, aby ste odstránili zvyšný piesok, soľ a iné nečistoty z chodníkov. Nepoužívanie ochranných prostriedkov môže viesť k omrzlinám a podráždenie v týchto citlivých miestach.


Vrtenie chvostom je najcharakteristickejšie a všeobecné správanie psa. Mávanie chvostom nie vždy znamená spokojnosť, ale ukazuje jeho náladu alebo pozíciu. Čím je chvost vyššie, tým je pes sebaistejší; čím je chvost upnutý nižšie, tým je pes viac pokorný.
Vrtenie chvostom:
• Voľný chvost, nadšené pohyby - priateľský postoj, spokojnosť;
• Intenzívne pohyby až po chrbát - poslušnosť, pokora
• Tuhý chvost v línii chrbta - zlosť
• Povolený chvost, tuhé pohyby - nepokoj, podráždenosť, chuť získať náklonnosť iného jedinca
• Chvost schovaný medzi zadnými nohami - strach
• Chvost v polohe 45 stupňov pod líniou chrbta alebo trochu nižšie - záujem, ostražitosť


Psi nielenže farby rozlišuje, ale dokonca ony majú vplyv na ich správanie. Avšak paleta farieb, ktorú zachytí ľudské oko, sa líši ako ta, ktorú vidí psie oko - psy vidia menej farieb. Samotná konštrukcia psieho oka môže viesť k záveru, že psy farby rozlišujú.
Základné farby, ktoré psi vidia, sú žltá (oranžová a zelená sa psom javí tiež ako žltá) a modrá. Farbu, ktorú pes vôbec nevidí, je červená - vníma ju ako tmavú šeď alebo čiernu farbu.


V psím jazyku štekot znamená poplach. Štekot je jedným z mála signálov, ktoré nie sú priamo smerované k jednému určitému príjemcovi, dokonca aj vtedy, keď je vzdialenosť medzi jedincami mizivá. Štekot, ktorý predstavuje skutočnú hrozbu, je veľmi hlboký zvuk, ktorý sa prejavuje v podobe troch jednotlivých šteknutí v rade. Niekedy popisovaný tzv. zvuk "woof" je tlmeným varovným štekotom.


Starostlivosť a prevenciaSpäť


Pravidelná kontrola a čistenia uší ochráni psa pred zápalom vonkajšieho zvukovodu. Základným pravidlom riadneho čistenia uší je vyvarovať sa použitia klasických ušných vatových tyčiniek. Nemali by sa vkladať príliš hlboko, pretože vzniká nebezpečenstvo vtlačenia ušného mazu do ďalších časti ucha.
Po zistení veľkého množstva ušného sekrétu sa odporúča naniesť ušné kvapky špeciálne k tomuto určené, a potom jemne ucho vymasírovať. Počas pohybu hlavy sa maz rozpustí a dostane sa z ucha von. Potom je potrebné uši jemne očistiť zo zvyšku mazu. Ak zistíme, že uši sú horúce, začervenané a pes prejavuje bolesť pri ich dotyku, je potreba sa skonzultovať s veterinárom.


Stredové kútiky očí premyte čistým tampónom pomocou špeciálneho prípravku pre starostlivosť o oči alebo fyziologického roztoku. Zákrok vykonajte navlhčeným tampónom, oko umyte od vonkajšieho k vnútornému kútiku oka.


Vo veku 5-6 mesiacov šteňa obmeňuje svoje mliečne zuby, a v 7. mesiaci má už trvalý chrup. Prvé mesiace života sú tiež obdobie, kedy je vhodné naučiť psa pravidelné zubné starostlivosti, ktorú vykonáva majiteľ. K tomuto zákroku sa používa špeciálna kefka a zubná pasta určené psom. Môžete kúpiť aj zubné vody, masti, gély pre lepšiu zubnú hygienu. Každodennú ústna a zubná hygiena chráni psa pred usadzovaním zubného plaku a následným zubným kameňom, paradentózou alebo zápalom ďasien. Úplná absencia hrozí rozšírením paradentózy a stratou zubov. Na prítomnosť zápalu často ukazuje nepríjemný pach z tlamy zvieraťa. Zubný kameň je zdrojom životu nebezpečných baktérií, ktoré môžu vyvolať celý rad systémových ochorení, ako sú gastrointestinálne poruchy alebo ochorenia srdcového svalu.


Očkovanie je veľmi dôležitou súčasťou prevencie zdravia u psa. Cieľom očkovania je ochrana organizmu a zamedzenie vzniku infekčných choroby, ktoré môžu viesť k smrti zvieraťa. Očkovanie vykonáva veterinár podľa očkovacieho kalendára, zdravotného stavu zvieraťa a ohrozenia z prostredia, v ktorom pes žije. Prvé očkovanie je medzi 6. a 7. týždňom po narodení, ďalšie po 2-3 týždňoch a prípadne tretie očkovanie po ďalších 2-3 týždňoch. V neskorších rokoch dospelého jedinca opakujeme tento zákrok jednorazovo každé dva, maximálne tri roky. Medzi choroby, proti ktorým chránime psa očkovaním, patria tempera, parvovírus, infekčná hepatitída, leptospiróza a koronaviróza. Podľa zákona musí byť každý pes očkovaný aj proti besnote. Po očkovaní je vhodné počkať aspoň dva týždne, aby mal organizmus dostatok času na vytvorenie protilátok a imunity. Potom môžete chodiť na prechádzky ako obyčajne a umožniť svojmu miláčikovi kontakt s inými psami.


Odčervenie je základom prevencie zdravia psa aj majiteľa. Kontakt s inými psami a mačkami, vonkajšie prostredie a živočíšny odpad predstavujú riziko napadnutia červami. Najčastejšie sa jedná o parazity, ktorí sa vyskytujú v tráviacom trakte. Sú to najmä hlísty a pásomnice. Správne odčervenie by malo prebiehať podľa plánu a začať od tretieho týždňa života šteňaťa. Do piateho mesiaca u šteňaťa každé tri týždne a potom v pravidelných trojmesačných intervaloch


Prevenciou zablšenia pomocou kvalitných prostriedkov proti blchám napr. roztokom aplikovaným na krk alebo obojok ochránite vášho psa proti rozvoju zápalových kožných ochorení, alergie na blšie uhryznutie, a takisto pred rôznymi parazitmi. Blchy sú totiž medzi hostiteľmi niektorých druhov pásomníc a po náhodnom prehltnutí infikované blchy dochádza v tráviacom trakte k rozvoju psej pásomnice. Prítomnosť bĺch najľahšie zistíte na bruchu zvieraťa, v podpazuší, okolo hrtanu a na chvoste. Po odstránení bĺch zo psa je potrebné takisto vyčistiť jeho okolie, teda vyprať alebo vymeniť miesto, na ktoré ležať, povysávať v dome či byte, koberce, a pod Nepriamym dôkazom na výskyt bĺch je zistenie drobných tmavohnedých blších výkalov.
Keď je vonku teplo a vlhko a váš pes rád behá na poli, lúke alebo ste na výlete v lese, mali by ste kontrolovať, či sa mu na koži neprisal kliešť. Obdobie zvýšenej aktivity kliešťov je od jari do neskorej jesene. Kliešť si hľadá vhodné miesto na zabodnutí sa do kože. Často je to na ušiach, nad očami, na tlame, okolo podpazuší a na slabinách. Ako náhle zistíte prítomnosť kliešťa, mali by ste ho odstrániť čo najskôr. Otáčajte ho proti smeru hodinových ručičiek. V žiadnom prípade ho nesmiete potierať olejom alebo iným mastným prípravkom, napr. maslom. Sliny kliešťov obsahujú prvotne, ktorí spôsobujú životu nebezpečnú psiu babezióza, alebo baktérie, ktoré spôsobujú boreliózu.


Psa kúpeme, keď to vyžaduje stav kože alebo srsti. Používame šampóny určené pre psov, pretože šampóny určené ľuďom majú kyslé pH, ktoré dráždi kožu. Po vykúpaní srsť dôkladne osušíme. K osušeniu nepoužívajte fén iba len utierku alebo uterák. Počas kúpania je treba si dávať obzvlášť pozor, aby sa do uši nedostala voda. Pamätajte, aby ste po kúpaní, pokiaľ je vonku chladné počasie, nevychádzali so psom na prechádzku, aby neochorel.


Najlepším spôsobom ako nájsť psa, ktorý sa stratil, utiekol, alebo stratil orientáciu napríklad po výbuchu petardy, je jeho označenie. To môžeme vykonať aplikovaním mikročipu s údajmi o psovi a majiteľovi na krk zvieraťa, alebo pripevniť údaje o adrese na obojok. Tetovanie z chovu je tiež psím identifikátorom.


Psychológie a správanieSpäť


Keď zvolíme nášmu psovi meno, je potrebné ho používať čo najčastejšie, pri hraní, a iné. Čím častejšie pes počuje svoje meno, tým skôr naňho začne reagovať.


Nové šteňa si nebude vedieť poradiť s dodržiavaním čistoty ihneď. Niekedy sa stane malá nehoda. Ak sa vám podarí zachytiť okamih, kedy si šteňa bude chcieť uľaviť na nesprávnom mieste, musíte ho mierne zvýšeným hlasom napomenúť, zaviesť na miesto na to určené a tam pochváliť. Miesto, ktoré si pes predtým označil, je potreba dôkladne umyť, inak sa mu bude javiť ako pachovo atraktívne k opakovaným fiziologickým potrebám. Počas učenia zachovávanie čistoty je nesmierne dôležité, aby sám majiteľ si bol vedomý trpezlivosti, aká je na to potreba a tak isto so šteňaťom často a pravidelne chodil na prechádzky najmä po spanie, jedle a po hraní. Keď v priebehu venčenia šteňa urobí potrebu, je dobré ho pochváliť, prípadne aj oceniť maškrtou.


Psí štekot a vrtenie chvostom nie je nič iné ako reč tela. Chvostom pes prejavuje svoje emócie, náladu, strach, stres, dokonca aj prípravu k útoku. Často sa stretávame so psom, ktorý energicky a bezstarostne vrtí chvostom, je plne spokojný a dychtivý si hrať. Keď je potom chvost schúlený, znamená to, že je opatrný alebo prestrašení, prípadne spokojný, ak leží vo vodorovnej polohe. Štekanie je normálne správanie psa . Avšak pre každého psa sú charakteristické sila a spôsob. Majiteľ najlepšie pozná, za akých podmienok je to reč strachu, hravosti alebo nudy. Tiež mimika uší, očí a papule sú spôsobom kontaktu s človekom. Keď leží na chrbte, oznamuje, že mu úplne dôveruje a je mu plne podriadený.


Agresivita u psov môže mať rôzne príčiny. Chyby, ktorých sa dopustíme v čase psychického rozvoja šteňaťa, sú nezvratné. Príliš skoré odlúčenie od matky, agresívne správanie voči psovi, nedostatočné prejavovanie pocitov môžu u psa vyvolať problémy v správnom kontakte s ľuďmi aj inými zvieratmi. Agresivita môže byť tiež dôsledkom zdravotných ťažkostí u psa. Degeneratívne procesy vnútri kostí a kĺbov, poruchy zažívacieho traktu, alebo prítomnosť bĺch spôsobujú podráždenie zvieraťa, a túžba kontaktu a pohladenia môže u neho vyvolať agresiu. Pri agresívnom správaní by mal majiteľ dôrazným NIE prejaviť svoj nesúhlas s takýmto správaním. Slovný trest by mal nastúpiť ihneď po prejave agresivity, aby pes vedel, že práve takéto správanie je príčinou trestu. Vždy je lepšie psa oceňovať za dobré správanie ako vymeriavať tresty.


Kopanie jamky a hrabanie v záhrade môžu byť prejavom nudy, prebytočnej energie, alebo túžby ochladiť sa počas horúcich dní. Môže to byť takisto prejav frustrácie, ak nútite psa byť neustále dlhé hodiny v záhrade. Tendencie kopať sú tiež vlastnosťou psieho plemena. Jazvečíky a iné lovecké plemená sú náchylnejšie kopať. Psov, ktorí radi kopú, upokojíte, keď je rozptýlite školením alebo zapojíte viac do rodinného života.


Ak zistíme, že sa náš pes bojí hluku, osláv na silvestra alebo iných spôsobov, ktoré vyvolávajú nekontrolované reflexy, slinenie, kŕče, útek, alebo dokonca privodí známky epilepsie u psa, mali by sme ako rozvážni majitelia psovi pomôcť. Nesmiete premáhať strach z hluku samotným hlukom. Sluch psa je veľmi citlivý. Existuje mnoho iných spôsobov. Môžete zabezpečiť psovi miesto, v ktorom sa bude cítiť bezpečne, v ktorom sa bude môcť schovať, zaviesť do klietky, ktorú pozná a ktorá mu bude azylom. Základom je dobré a milé slovo, pohladenie a prejav lásky. Inými spôsobmi na hluk sú takisto hlasná hudba, spoločné hranie sa, alebo lieky odporúčané veterinárom.


Pohryznutí nábytok, poničené topánky alebo roztrhané vankúše sú pre členov domácnosti ťažko prijateľným spôsobom psej zábavy. Veď je to skoro vandalizmus. Ale pre psa je takéto správanie úplne prirodzené, hoci absolútne neprijateľné pre človeka. Psie zuby sú okrem iného k tomu určené a umením výchovy je to, aby cieľom útoku boli menej cenné veci, napr. hračky, keď sa pes nudí alebo sa šteňa stretáva s bolesťou pri výmene zubov. Rovnako tak dôležitá je reakcia na ničenie zakázaných vecí dôsledným a pevným "Nechaj to!", "Fuj!", atď.
Riešením je tiež cenné veci schovať, alebo psa zavrieť v izolovanej miestnosti. Rovnako tak je dôležité pochváliť za dobré správanie. Keď po návrate zistíte, že je všetko v riadnom poriadku, potom maškrta a pohladenie určite psíka potešia. Samota počas neprítomnosti majiteľa sú tiež spúšťačom deštruktívneho správania. V obave z neprítomnosti majiteľa dokáže pes poškodiť steny aj dvere. Dobré je psa postupne učiť byť doma sám odchádzaním na čoraz dlhší čas. Pri odchode by ste sa nemali so svojím psíkom dlho lúčiť. Vhodným riešením je spoločnosť druhého psa doma.


Dôvodom skákania a štekania na členov domácnosti i hostí je túžba ukázať svoju dominanciu. Aby ste psa takému správaniu odučili, je treba ráno po prebudení alebo po návrate domov si ho nevšímať a zaoberať so svojimi vecami. To isté platí pri návšteve. Mali by ste hostí požiadať, aby sa hneď nevítali so psom a nevenovali mu celú pozornosť. Tieto pravidlá je potreba dôsledne dodržiavať.


VýživaSpäť

Rýchly pokrok v medicíne, vrátane veterinárneho lekárstva a s ňou súvisiacou výživou, prispel k tomu, že sa dĺžka života u psov značne zvýšila. Je všeobecne známe, že priemerná dĺžka psieho života je 14 rokov. Malé plemená sa z pravidla dožívajú vyššieho veku, ako ich psi z radu stredných a veľkých plemien.

Správnu výživu vyzretých psov ovplyvňuje ich aktuálny zdravotný stav. Ak ukazujú výsledky vyšetrení, že je pes zdravý a nejaví známky chronických ochorení, mal by dostávať stravu určenú psom-seniorom.

Ako náhle ale výsledky testov poukazujú na výskyt chronického ochorenia, potom je potrebná výživa špeciálnym liečebným krmivom. Priemerná doba, kedy pes začína starnúť, je v siedmom roku. Dospelý jedinec potom vykazuje odlišné nutričné ​​potreby.

Medzi faktory, ktoré ovplyvňujú rýchlosť starnutia, patria predovšetkým druh plemená, veľkosť psa, spôsob stravovania a faktory z prostredia. Veľkosť psov spôsobuje, že malí psi dosahujú vyzretého veku v ôsmich rokoch, stredné psy v siedmich rokoch a veľkí psi už v piatich rokoch od narodenia.

ŠPECIFIKÁ KRMIVÁ PRE PSÍCH SENIOROV

Krmivo bohaté na vysoko kvalitné suroviny. Psi dostanú potraviny, ktoré sú ľahko stráviteľné, ľahko sa vstrebávajú a majú znížený obsah tuku a relatívne nízky obsah kalórií na udržanie zdravej hmotnosti.

Obsah mastných kyselín Omega 3 a Omega 6 pôsobí protizápalovo a zlepšujú vzhľad kože a srsti.

Prídavok glukosamínu, chondroitínu a kyseliny hyalurónovej má pozitívny vplyv na kosti a kĺby.

Vitamín E a selén, ktoré sú súčasťou diéty, posilňujú ako antioxidanty imunitný systém, ktorý spolu s vekom slabne. Dôsledkom zníženia funkcie imunitného systému je predčasné starnutie a preto prídavné látky v podobe vitamínu E a selénu sú tak veľmi dôležité.

Obsah bielkovín by mal byt nižší ako je tomu vo výrobkoch určených dospelým psom, kvôli potrebe znížiť rozvoj chronického zlyhávania obličiek, ktoré býva diagnostikované u väčšiny starších psov. Aj napriek tomu hladina obsahu vysoko stráviteľných bielkovín by mala byť natoľko vysoká, aby krmivo nespôsobilo zníženie svalovej hmoty, ktoré je bežné počas starnutia, a súčasne chránilo štandardné funkcie imunitného systému.

Nutrične hodnotná strava pre psov-seniorov by mala byť charakterizovaná relatívne nízkym obsahom fosforu pre správne fungovanie obličiek.

Rovnako ako u dospelých psov, krmivo dávame maximálne 2x denne, súčasne však zaistíme neobmedzený prístup k čerstvej a dobrej pitnej vode. Podstatou zdravej výživy je zaistiť psom také množstvo živín a energie, aby sme udržali ich mobilitu čo najdlhšie, udržali ich telesnú váhu a zabránili starnutiu. Pre udržanie telesnej hmotnosti by sme mali kontrolovať denné množstvo krmiva, nekŕmiť svojho psa zvyškami od stola a obmedziť množstvo rôznych pochúťok.

Takisto by sme nemali zabúdať na každodennú zubnú prevenciu. Pravidelné čistenie zubov a používanie prípravkov na obmedzenie množstva zubného kameňa má pozitívny účinok na celé telo.

Dospělost je období, kdy je pes plně rozvinutý jak po fyzické tak i po psychické stránce. Je to období, kdy měníme stravu určenou štěňatům na takovou, která je určená psům malých, středních, velkých nebo obřích plemen. Abychom unikli problémům trávicí soustavy, jako jsou průjem, a/nebo zvracení spojené s příliš rychlou záměnou krmiva, používáme sedmidenní přechodné období. Během tohoto týdne používáme mix předchozího krmiva s krmivem novým a postupně zvyšujeme poměr nového krmiva tak, abychom v sedmém dni krmili pouze novou stravou určenou dospělým jedincům.

Mluvíme-li o správné výživě, máme na mysli denní dávku pokrmu, která je zdrojem energie ze sacharidů, tuků a bílkovin, a ze stavebních látek - proteinů a mastných kyselin, vitamínů a minerálů.

Většina našich mazlíčků jsou dospělá domácí zvířata, která žijí v mírných klimatických podmínkách. Převážně nejsou gravidní a nekrmí štěňata, ani nevykonávají těžkou práci. Jsou tedy typickými doprovodnými psy. Proto tito psi získávají nezbytné pro správné fungování denní množství živin ve formě jednoho nebo maximálně dvou pokrmů denně. Je vhodné vyvarovat se krmení pozdě večer, protože důsledkem takového krmení může být potřeba zajistit fyziologických potřeb psa a nutnost nočního venčení. Doba krmení je také důležitou součásti každodenního psího života. Je potřeba psa naučit pravidelné době krmení.

Žaludek dospělého psa ve srovnání se štěnětem je větší a pružnější. Anatomické vlastnosti psa určují, která strava pro dospělé psy je vhodná. Zdravá strava má vysokou nutriční hodnotu, vysokou stravitelnost a správné množství energie vůči velikosti psa. Způsob krmení, množství krmiva a celková denní dávka krmiva je podmíněna vyskytující se kategorizací v rámci dospělých psů.

Rozlišujeme dospělé psy malých plemen, kteří váží do 10 kg, středních plemen – tělesná hmotnost v rozmezí od 11-25 kg; dospělí psi velkých plemen, jejichž hmotnost převyšuje 25 kg a psi obřích plemen s váhou nad 45 kg.

PSI MALÝCH A STŘEDNÍCH PLEMEN

Během výživy psů malých a středních plemen pamatujme, že mají zvětšenou tendenci k výskytu zubních potíží. Je to dáno hlavně malými čelistmi, kterých důsledkem je rozdělení zubů na malém povrchu. Proto je velmi důležitý čistící efekt během kousání suchého krmiva vhodné velikosti a také nutnost zvířeti čistit zuby každý den.

PSI VELKÝCH PLEMEN

U velkých a obřích plemen důležitou součástí stravy je přídavek ve formě glukosaminu, chondroitin sulfátu a mastných kyselin. Tyto složky pomáhají zabránit poškození a pomáhají ke správnému funkci kloubní chrupavky v rozmezí kostních spojení, a také snižují zánětlivé reakce. Podstatou výživy psů velkých a obřích plemen je krmivo s vysokým obsahem energie, s cílem snížit objemu stravy a tak chránit proti přetížení trávicího traktu a torzi žaludku. Abychom zajistili řádné fungování nervového a imunitního systému, zdravou kůži a srst, krmivo by mělo obsahovat nezbytné nenasycené mastné kyseliny.

Velikost granulí suchého krmiva by měla být volena tak, aby odpovídala velikosti psa. Dospělý yorkshirský teriér by neměl „bojovat” s příliš velkými granulemi a německý ovčák by zase neměl malé granule polykat bez kousání.

Optimální výživa dospělých psů je zárukou zdraví, vitality a vysoké fyzické aktivity u psa. Vědomým a správným výběrem denní dávky krmiva majitel nepřivede svého psa k nadváze a obezitě a k důsledkům, které z těchto poruch vznikají.

Cieľom výživy šteniat veľkých a obrích plemien, ktoré v dospelosti dosahujú váhu viac ako 25 kg respektíve 45 kg, je poskytnúť kompletné krmivo s vyváženým obsahom živín: bielkovín, tukov, sacharidov, vitamínov a minerálnych látok, ktoré sa dajú ľahko vstrebávať a ktoré nespôsobujú poruchy zažívacej sústavy. Mladému, plnému energie, dospievajúcemu šteňaťu správne vyvážené krmivo umožní zdravý vývoj kostrovej sústavy. Vysoko stráviteľné proteíny, prebiotika vo forme mannán-oligosacharidov či frukto-oligosacharidov a rybí olej ako zdroj kyseliny Omega-3 ochráni citlivý tráviaci trakt.

Pre zaistenie optimálneho rastu a rozvoja, a na prevenciu kostnej sústavy bola strava určená šteňatám obohatená o tzv chondroprotektory. Medzi ne patria:
• Chondroitín, ktorý spomaľuje degeneráciu kĺbovej chrupavky. Zodpovedá za riadnu výstavbu kĺbovej chrupavky a synoviálnej tekutiny tým, že má vplyv na jej pružnosť.
• Glukosamín, ktorý potom zabraňuje a pomáha pri liečbe kĺbov a regeneruje poškodenú kĺbovú chrupavku.
• Kyselina hyaluronová, ktorá je súčasťou synoviálnej tekutiny a chrupavky, zvyšuje jej viskozitu a uľahčuje prekĺzavanie v rámci kĺbového povrchu.
• Dôležitou súčasťou stravy šteňaťa sú mastné kyseliny Omega-3, ktoré znižujú zápalové reakcie kĺbov.

Medzi mnohými druhmi veľkých a obrích plemien nájdeme aj tie, ktoré majú geneticky podmienený rýchly rast a priberanie na váhe. Ak organizmus dostane vysoko kalorickú stravu, ktorá ďaleko prevyšuje jeho aktuálnu potrebu na energiu a živiny, dôjde k rozvoju nadváhy a obezity. Dôsledkom toho sú potom problémy s rastom, kostná deformácie, patologické zmeny v kĺboch​​, poruchy v zažívacom trakte aj srdcové zlyhanie. Preto je nesmierne dôležité kŕmiť stravou so zníženým obsahom tuku a priemerným obsahom vápnika a fosforu

Obdobie rastu šteniat veľkých plemien trvá približne do 15 mesiaca po narodení a je obdobím dlhým a s intenzívnym rastom. Počas tejto doby sa vyskytuje zvýšené riziko tráviacich porúch, ak strava nie je správne zvolená vo vzťahu k veľkosti psa.

Rozvoj šteniat obrích plemien je dvojfázový. V prvej fáze dochádza k rozvoju pohybovej sústavy a kĺbov, vo fáze druhej potom k rozvoju svalov.

Šteňatá veľkých a obrích plemien kŕmime v prvých šiestich mesiacoch 3x denne, ďalej potom do 15. mesiaca u plemien veľkých, alebo do 18. až 24. mesiaca u plemien obrích - 2x denne.
Pamätajme na základné pravidlo kŕmenia šteniat veľkých a obrích plemien - nikdy si s našimi miláčikmi po kŕmenia nehrajme a nenúťme ich k behaniu. Šteňa musí po jedle oddýchnuť, aby nedošlo k typickému u veľkých plemien ochorení, ktorým je torza žalúdka. Ak psovi poskytneme  profesionálne, komerčné krmivo špeciálne určené pre veľké plemená, nepridávajme dodatočne vitamínové a minerálne preparáty s vápnikom a fosforom. Prebytok týchto zložiek má negatívny vplyv na minerálno-vitamínovú bilanciu.

Správna výživa šteniat malých a miniatúrnych plemien už od prvých týždňov ich života má rozhodujúci vplyv na zdravý a vyvážený rozvoj svalovej sústavy, silných a pružných svalov, vnútorných orgánov a riadne fungujúcich sústav: tráviacej, respiračnej, obehovej a k rozvoju imunitného systém. Období rastu malého organizmu je obdobím zvýšenej požiadavky na bielkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny a minerály. Je to tiež obdobie, v ktorom sa formuje psí charakter, na ktorého pozitívny vplyv má zdravá a vyvážená diéta.

Šteňatá delíme podľa ich veľkosti a váhy, ktorú dosiahnu v dospelosti. Medzi šteňatá malých plemien patrí psi, ktorých dospelí jedinci vážia od 1 do 10 kg a obdobie ich rastu končí približne v 10. mesiaci po narodení. V rámci tejto skupiny rozlišujeme tiež psy miniatúrne, ktoré v dospelosti vážia iba do 4kg.

Všetko malé je krásne. Majiteľ šteňaťa malého plemena musí si byť vedomý, že po jeho boku žije pes energický a veselý, plný životnej energie, ktorý sa v tomto ohľade líši od svojich väčších kamarátov. Preto strava, ktorú bude dostávať, musí obsahovať oveľa viac kalórií než je tomu u stravy určené šteňatám väčších psích plemien.

Čím sa vyznačujú mladý yorkshirský teriér, jazvečík alebo pudel? Títo psi majú veľmi citlivý a jemný tráviaci trakt, malé zuby aj čeľusť a pomerne krátke, ale intenzívne obdobie rastu, ktoré trvá do 10. mesiace po narodení. To podmieňuje kŕmenie stravou kaloricky aj nutrične prispôsobenou tempu rastu, ľahko stráviteľnú, ktorá nezaťažuje tráviacu sústavu príliš veľkým množstvom a ktorá stabilizuje bakteriálnu flóru mladého, rozvíjajúceho sa  tráviaceho traktu. Veľkou chybou majiteľov je prekrmovanie šteniat, kŕmenie zvyšky od stola, pridávanie maškŕt alebo kŕmenie zle vyváženou stravou pripravenou v domácich podmienkach. Citlivý tráviaci trakt v kontakte s týmto typom potravy bude reagovať vracaním, hnačkou, zápchou, a dokonca aj žalúdočnou otravou.

Charakteristickou vlastnosťou u šteniat malých plemien je veľmi sofistikovaná chuť a tendencia k vyberavosti počas stravovania a preto dokrmovanie nezdravou stravou môže viesť k tomu, že nebudeme schopní zmeniť zlé návyky, ak budeme chcieť zaviesť zdravý a hodnotný pokrm.

V prvých troch týždňoch mladý organizmus šteňaťa získava pokrm od matky. Keď zistíte, že šteňa je popudlivé, plače a nepriberá na váhe, môžete od 4. až 5. týždňa postupne zavádzať pevnú stravu.

Šteňatá je potreba priebežne zvykať na kŕmenie varenou stravou, ktorá je určená šteňatám malých plemien. Môže to byť krmivo suché aj mokré. Krmivo suché je vhodné jemne navlhčiť vodou, aby sa viac podobali kaši. Takto upravenú stravu podávajte v plochých miskách alebo na tanieri a pre povzbudenie jemne postrčte šteňa ňufáčikom ku krmivu. Ak pes ochotne žerie, postupne znižujte množstvo pridávanej vody, až úplne prejdete na kŕmenie suchou stravou. Kŕmenie by malo byť 4-5x denne u šteniat od 2 do 3 mesiacov, 3x od 4-6 mesiacov a u šteniat od 7 - 10 mesiacov -2x denne.

Šteňatám stredných rás, ktoré v dospelosti dosahujú váhových hodnôt v rozmedzí od 11 do 25 kilogramov, je dôležité poskytnúť náležite vyváženú stravu z hľadiska energetických a výživných hodnôt.

Vývoj šteňaťa stredných rás delíme do dvoch etáp:

Prvá etapa je obdobie intenzívneho rastu v čase od narodenia do šiesteho mesiaca po narodení šteňaťa. V tomto období prebieha rýchly rozvoj osteoartikulárneho systému. Mladý organizmus využíva dodané hodnotné bielkoviny k rastu celej pohybovej sústavy.

Druhá etapa je obdobie medzi 7. a 12. mesiacom, počas ktorého dochádza k postupnému spomaleniu rozvoja. V tomto období dochádza k formovaniu a spevneniu svalov okolo kosti a kĺbov, a psí silueta získava tvar dospelého jedinca. Počas druhej etapy končí tiež proces nahradenia mliečnych zubov zubmi trvalými. Tie sú potom väčšie a silnejšie ako ich ostré a krehké mliečne ekvivalenty.

 

Šteňatá stredných rás je nutné stravovať trikrát denne počas prvého pol roka od narodenia, ďalej potom dvakrát denne počas nasledujúcich šiestich mesiacov až do ukončenia obdobia rastu v dvanástom mesiaci života.

Pokrm je vhodné šteňaťu dávať v pravidelných intervaloch a je nutné mu v druhej miske zaistiť trvalý prístup k čerstvej vode, ktorá by mala byť prevarená a ochladená do izbovej teploty.

Ak dávate šteňaťu stravu varenú, či už mokrú alebo suchú, je potrebné sa riadiť pokynmi výrobcu a dodržiavať stanovené denné množstvo. Nevhodne zvolené množstvo, prekrmovanie alebo dokrmovanie domácimi spôsobmi vedie v dôsledku k obezite, a tá potom vedie k nezvratným zmenám v kostrovej sústave a iným ťažkostiam v dospelosti.

 
© 2014 Butcher's Pet Care.
/
0