Naše webové stránky používajú cookies, aby sme našim používateľom poskytli najlepší komfort počas prezerania, a tiež pre štatistické účely. Ak sa rozhodnete pokračovať v prehľadávaní webu bez zmeny nastavenia stránky, predpokladáme, že súhlasíte s použitím súborov cookies na tomto webe. Kedykoľvek môžete svoje nastavenia zmeniť v prehliadači v záložke Nástroje.

Zaujímavosti

Viac

Starostlivosť a prevencia

Viac

Psychológie a správanie

Viac

Výživa

Viac


Zaujímavosti

Späť


Správny výklad tohto správania nie je zrejmý. Panuje všeobecný názor, že mačky pradú, keď majú chuť nadväzovať vzťahy. Spokojnosť a pohoda sú signalizované rovnako iným mačkám, ako aj ľuďom. Všetky mačky, bez ohľadu na vek, pohlavie alebo plemeno, pradú na rovnakej frekvencii 25 cyklov za sekundu. Pradenie nemusí vždy znamenať, že mačka akceptuje celý svet okolo seba a cíti sa spokojne. Mačky pradú, aj keď sa necítite dobre, a / alebo sa chcú onej nepohode vyhnúť, a tiež keď sa cíti bezmocne. Mačky pradú tiež v nasledujúcich podmienkach:
• Pri pocite strachu: aby sa zbavili stresu a aby sa upokojili
• Aby upokojili ostatné mačky, pri bolestiach a zranenia,
• Počas pôrodných bolestí


Za súmraku sa zrenice u mačiek rozširujú do veľkých rozmerov, aby oko mohlo zachytiť viac svetla, a pri silnom svetle sa zreničky sužujú do zvislých pruhov. V zadnej časti oka sa nachádza reflexná vrstva, ktorá odráža svetlo a tak zlepšuje videnie za súmraku. Okom absorbované svetlo sa potom opätovne odráža na sietnici. Takto vzniká tajomné trblietanie v očiach mačiek, keď na nich vo tme nasmerujete svetlo zo svetlometu.


Mačky majú pachové žľazy umiestnené okolo očí, úst a na lícach. Tie vylučujú látky, ktoré obsahujú jednotlivé zvieracie pachy. Priateľské otieranie tvárou a štuchanie hlavou je spôsob, akým mačky označujú svoj majetok. Otieraním sa mačka nahrádza cudzie pachy, ktoré majiteľ priniesol z vonku, pachom vlastným.


Mačka má zmysel pre rovnováhu - vo vnútri ucha má špeciálny nástroj, ktorý poskytuje informácie o aktuálnej pozícii mačacej hlavy voči zemi. Keď je mačka v pohybe (v tomto prípade keď padá), senzorické vlasy zaznamenajú zmeny, tekutina v ušiach sa premiestňuje a mozog takto dostáva signál, aby použil preventívne opatrenia proti zraneniu. Telo mačky je veľmi flexibilné a má chvost, ktorým môže smerovať let, a práve vďaka tomu sa mačka dokáže veľmi rýchlo (niekedy stačí zlomok sekundy) otočiť a nasmerovať tak, aby dopadla všetkými štyrmi labkami na zem.


Hmatové chlpy, ľudovo nazývané fúzy sú dlhé a hrubé štetiny, ktoré rastú najmä na hornej pere, ale aj nad očami, na lícach a v podpazuší. Sú to orgány mechanického citu, pociťujú dokonca aj drobné vibrácie a vzdušné prúdy, ktoré prinášajú zvuky a pachy. Hmatové chlpy pomáhajú v orientácii vo tme a meraní vzdialenosti. Majú hlavnú úlohu pri love, pretože smrteľný úder mačka dáva vtedy, kedy sa hmatové chlpy dotknú obete a je možné presne určiť jej polohu.


Boli zaznamenané nespočetné prípady precitnutia mačiek niekoľko hodín pred zemetrasením, ktoré sa prejavovalo škrabaním na dvere a prudkým útekom von. Starovekí Číňania väčšinou spoliehali na mačky pri predvídaní prírodných katastrof. Nie je známe, čo je príčinou mačacej schopnosti vycítiť nebezpečenstvo. Predpokladá sa, že mačky sú nadpriemerne citlivé na statickú elektrinu, magnetické pole, alebo na slabé podzemné otrasy, ktoré ľudia nevnímajú, a to spôsobuje ich neobvyklé správanie.


Starostlivosť a prevenciaSpäť


Pravidelná kontrola a čistenie uší ochráni mačku pred zápalom vonkajšieho zvukovodu. Základným pravidlom riadneho čistenia uší je vyvarovať sa použitia klasických ušných vatových tyčiniek. Nemali by sa vkladať príliš hlboko, pretože vzniká nebezpečenstvo vtlačenia ušného mazu do ďalších časti ucha.
Po zistení veľkého množstva ušného sekrétu sa odporúča naniesť ušné kvapky špeciálne k tomuto určené, a potom jemne ucho vymasírovať. Počas pohybu hlavy sa maz rozpustí a dostane sa z ucha von. Potom je potrebné uši jemne očistiť zo zvyšku mazu. Ak zistíme, že uši sú horúce, začervenané a mačka prejavuje bolesť pri ich dotyku, je potreba sa skonzultovať s veterinárom.
Akýkoľvek maz, ktorý sa objavuje v mačacích ušiach, by ste mali ukázať lekárovi. Častým problémom u mačiek je prítomnosť čierneho a suchého sekrétu vo vonkajšom zvukovode. Ak je sprevádzaná silným a pretrvávajúcim svrbením, vzniká podozrenie na prítomnosť ušného roztoča.


Stredové kútiky očí premyte čistým tampónom pomocou špeciálneho prípravku pre starostlivosť o oči alebo fyziologického roztoku. Zákrok vykonajte navlhčeným tampónom, oko umyte od vonkajšieho k vnútornému kútiku oka.


Vo veku 5-6 mesiacov mačiatka obmeňujú svoje mliečne zuby, a v 7. mesiaci už majú trvalý chrup. Prvé mesiace života sú tiež obdobie, kedy je vhodné naučiť mačiatko pravidelné zubné starostlivosti, ktorú vykonáva majiteľ. K tomuto zákroku sa používa špeciálna kefka a zubná pasta určené psom. Môžete kúpiť aj zubné vody, masti, gély pre lepšiu zubnú hygienu. Každodennú ústna a zubná hygiena chráni psa pred usadzovaním zubného plaku a následným zubným kameňom, paradentózou alebo zápalom ďasien. Úplná absencia hrozí rozšírením paradentózy a stratou zubov. Na prítomnosť zápalu často ukazuje nepríjemný pach z tlamy zvieraťa. Zubný kameň je zdrojom životu nebezpečných baktérií, ktoré môžu vyvolať celý rad systémových ochorení, ako sú gastrointestinálne poruchy alebo ochorenia srdcového svalu.


Čas od času je dobré skontrolovať dĺžku a stav mačacích pazúrikov. Príliš dlhé môžu prekážať v pohybe v domácich podmienkach. Ak mačka chodí von, nemali by sa pazúriky skracovať, keďže budú potrebné v prípade nutnosti úteku na strom napr. pred psom. Pazúriky pristrihávame pomocou špeciálnych nožničiek. Ak majiteľ nevie sám pazúriky pristrihnúť, je lepšie nechať to na veterinára. Príliš krátke pristrihnutí spôsobuje silné krvácanie.
Kontrola prstových vankúšikov a priestoru medzi nimi je tiež dôležitou súčasťou starostlivosti o mačku. Náš maznáčik nechodí v topánkach ako jeho pán, čiže kontakt so zemou je práve na vankúšikoch. Môžu sa vyskytnúť rôzne poranenia, porezania a iné rany, ktoré by ste mali nahlásiť svojmu veterinárovi. V zimnom období je vhodné natierať prstové vankúšiky balzamom alebo iným mastným krémom.

Mačku kúpeme, keď to vyžaduje stav kože alebo srsti. Používame šampóny určené pre mačky, pretože šampóny určené ľuďom majú kyslé pH, ktoré dráždia kožu. Po vykúpaní srsť dôkladne osušíme. K osušenie nepoužívajte fén ale iba utierku alebo uterák. Počas kúpania si dávajte obzvlášť pozor, aby sa do uši nedostala voda. Pamätajte, aby ste po kúpaní, keď je vonku chladné počasie, mačku nepúšťali von.


Počas celého roka mačky strácajú srsť a pĺznu. Tento proces zosilňuje najmä na jar a na jeseň. Mačka vytvára značné množstvo mŕtvych chlpov. Aby srsť bola krásna a lesklá okrem zdravej výživy, prevencie proti parazitom, je potreba tiež vyčesávať mŕtve chlpy. Každodenným vyčesávaním dosiahnete to, že sa na mieste vypadaných a mŕtvych chlpov objavia zdravá srsť. Mačka patrí medzi zvieratá, ktoré sa starajú o svoju hygienu a vzhľad. Počas svojej toalety srsť intenzívne vylizuje a bohužiaľ prehĺta. Takto sa dostávajú do zažívacieho traktu chuchvalce chlpov (pilobezóary). Zvlášť u mačiek s dlhými chlpmi je to vážny problém, pretože dokážu úspešne upchať tráviaci trakt a byť prekážkou správnemu tráveniu. Preto základným pravidlom pre kŕmenie mačky sú krmivá, ktoré obsahujú suroviny, ktoré dokážu odstrániť tieto chlpy, alebo podporujú prirodzené vylučovanie. Dôležitou súčasti k správnemu fungovaniu je prístup k tráve, ktorá je zdrojom minerálnych látok a reguluje trávenie. Po konzumácii trávy mačka zvracia a tým sa aj zbavuje chuchvalcov chlpov z tráviaceho traktu. Rastlinné vlákno obsiahnuté v priemyselnom krmive stimuluje črevný tranzit a chlpy sa vylučujú s výkalmi.


K plánovanej regulácii gravidity u mačiek sú využívané dve metódy. U kocúrov sa jedná o kastrácii pri celkovej anestézii, čiže odstránenie semenníkov, u mačiek sa potom používajú dva spôsoby antikoncepcie. Prvý spôsob je hormonálna antikoncepcia, ktorá spočíva v systematickom podávaní hormónov, ktoré blokujú reprodukčný cyklus, buď ako tablety alebo ako injekcia. Výhodou tejto metódy je možnosť umožniť mačke mať mláďatá, keď to bude pre ňu aj pre jej majiteľa prijateľné.
Druhý spôsob je chirurgický zákrok - je to invazívna metóda, počas ktorej sa mačke odstránia za celkovej anestézie vaječníky aj maternica, a trvalo sa jej znemožní mať v budúcnosti mláďatá. Výhodou tejto metódy je dlhší život mačky a zviera je po ňom celkovo pokojnejšie. Sterilizácia zmenšuje riziko výskytu zápalu maternice a riziko výskytu rakovinových zmien okolo mliečnych žliaz.
Sterilizácia aj kastrácia sa vykonáva pred dosiahnutím hormonálnej zrelosti po predchádzajúcich preventívnych očkovaniach. Ak je to potrebné, je možné zákrok vykonať aj u staršieho zvieraťa. Zákrok by nemal byť vykonávaný v období ovulačného cyklu, pretože prírodné estrogény zvyšujú prekrvenie maternice a chirurgický zákrok by mohol viesť k zvýšenej strate krvi. Preto je potrebné počkať alebo použiť hormonálny prípravok, ktorý estrálny cyklus blokuje. Mali by ste si uvedomiť, že každý zákrok, ktorý sa vykonáva v celkovej anestézii, nesie so sebou isté riziko. Preto je vhodné najskôr vykonať diagnostické vyšetrenie, napr. test krvného obrazu a krvnej biochémie, alebo test moču. Po vykonanom zákroku a odstráneniu stehov sa zvieraťu v istom zmysle začína nový život. Ako v každom inom prípade sa vyskytujú pozitívne účinky, ale aj tie, ktoré so sebou nesú určité riziká. Je veľmi dôležité sa venovať strave mačky po sterilizácii aj kastrácii, pretože sa zvyšuje riziko obezity a cukrovky, a taky výskytu močových kameňov. Obezita potom vedie k poruchám kardiovaskulárneho systému a degeneratívnych zmien v kĺboch.


Psychológie a správanieSpäť

Ku správnemu psychickému rozvoju mačiek a ich pozitívnemu kontaktu s ľuďmi je dôležité obdobie medzi druhým a siedmym týždňom po narodení. V tom čase blízky kontakt s človekom vo forme hladkania a pozitívneho prístupu plného pocitov voči nim určuje priateľský kontakt na dlhú dobu spoločného života pod jednou strechou. Toto obdobie môže trvať až do tretieho mesiaca po narodení. V tomto období nutné mačku zoznamovať s okolím, jeho rôznym znením a zvukmi. Rovnako je dôležité obdobie kŕmenie a blízkosť matky-mačky k zabezpečeniu bezpečia a pohodlia mačiatok. Príliš skoré odtrhnutie mláďat od matky, keď ešte nevie samostatne jesť, bude pôsobiť zdravotné problémy a poruchy v kontakte s človekom. Takisto genetický faktor v istej miere určuje kladné správanie mačiek. K pravidelnému rozvoju mačky je dôležitý aj kontakt s ostatnými zvieratami žijúcimi v jednom dome, aby v budúcnosti ich vzťahy nesmerovali ku konfliktom voči sebe. Porucha v procese socializácie povedie v budúcnosti k nesprávnemu správaniu mačky voči majiteľovi, tretím osobám aj iným zvieratám rovnakého alebo iného druhu. Mláďatá osirelé vo veľmi mladom veku sú náchylnejšie k poruchám správania ako mačky riadne odchované svojou matkou.

Dole nájdete tabuľku s príkladmi správania u mačiek a so spôsobmi, ako ich riešiť. Mali by ste si ale uvedomiť, že mnoho druhov mačacieho správanie nemôže byť klasifikované ako porucha, pretože patria k prírodným formám prejavu mačacieho ega. Pre nás ľudí sú ony iné, niekedy ťažko prijateľné a vnímané ako nevhodné.

Lp.

Problém / Správanie

Príčina / Príznaky

Riešenie

1.

Značenie územia močom

Prirodzená snaha označiť oblasť svojej dominancie
Pohlavné dozrievanie
Ruja
Nové predmety doma
Nový jedinec (mačka, pes) doma
Nový člen rodiny doma
Odchod alebo úmrtie člena rodiny
Sťahovanie
Zmena mačacieho záchodu
Zmena podstielky v mačacom záchode - nová vôňa
Ochorenie močových ciest
cukrovka
Zlyhanie obličiek
Staroba

 

Dôkladné umývanie mačacieho záchodu
Zabezpečenie väčšieho množstva mačacích záchodov v dome
Mačací záchod na pokojnom a odľahlom mieste.
Vhodná podstielka, ktorá zodpovedá vôňou a veľkosťou granúl a jej pravidelná výmena
Veterinárne vyšetrenie

2.

Mačka močí alebo kaká mimo záchod

Špinavý mačací záchod
Nevhodné umiestnenie mačacieho záchodu
Nevhodná podstielka
Chyby vo výchove
Agresivita medzi mačkami
Nepokoj počas používania záchodu
Ochorenie močových ciest
Cukrovka
Zlyhanie obličiek
Staroba
Gastrointestinálne poruchy

 

 

Dôkladné umývanie mačacieho záchodu
Zabezpečenie väčšieho množstva mačacích záchodov v dome
Mačací záchod na pokojnom a odľahlom mieste.
Vhodná podstielka, ktorá zodpovedá vôňou a veľkosťou granúl a jej pravidelná výmena
Veterinárne vyšetrenie

3.

Agresia medzi mačkami

Porucha socializácie mačiatok
Boj o nadvládu vo skupine mačiek
Zábava imitujúca boj
pohlavný konflikt
Nový jedinec doma
Strach z inej mačky
Bolesť spôsobená ochorením

 

Spoločné hranie
Spoločné kŕmenie mačiek
Samostatné mačacie záchody
Držanie mačky doma

4.

Agresia voči vlastníkovi

Nedostatok stimulov k fyzickej aktivite - nudný životný štýl

Príliš intenzívna zábava

Preprava

Návšteva veterinára

Zabezpečiť mačke vonkajšie podnety k zvýšeniu aktivity, napr hračky, hryzadlá

Ďalšia mačka doma

Od mladosti je potreba mačku učiť preprave, osobnej hygiene a návštevám u lekára

 

5.

Neochota a strach k človeku

Poruchy počas procesu socializácie

Násilie a agresivita voči iným zvieratám

Zabezpečiť riadny proces socializácie.

Dobré sa zaobchádzať so zvieratami

6..

Škrabanie a brúsenie pazúrikov

Prirodzená túžba označiť oblasť svojej dominancie

Starostlivosť o pazúriky

Znak spokojnosti a dôvery

Tvrdohlavosť

Zaistite mačke tzv. škrabadlo

Pravidelná kontrola a skracovanie pazúrikov

7.

Problémy s jedlom

Poruchy zdravia

Umiestnenie misky s potravou

Príliš studená strava

Malé množstvo misiek v pomere k množstvu mačiek doma

Nedostatočná čistota misky s potravou

Veterinárne vyšetrenie

Pokojné miesto na misku s jedlom

Pravidelné čistenie misky

Správna teplota krmiva - izbová teplota

8.

Nadmerné umývanie a olizovanie srsti

Stres a úzkosť
Nedostatok rozčesávania
Paraziti
Kožná alergia

Eliminácia stresu
Zabezpečiť mačke vonkajšie podnety k zvýšeniu aktivity, napr. hračky, hryzadlá

9.

Mačka ohrýza a pojedá rastliny a črepníkové kvety

Prirodzené správanie k zlepšeniu zažívania

V kombinácii s vyprázdňovaním:

gastrointestinálne poruchy

Pilobezoáry - chuchvalce chlpov v tráviacom trakte

Butričné ​​nedostatky

 

Zabezpečiť mačke prístup k tráve

Používať pasty na trávenie

Zabezpečiť mačke kompletné krmivo

10.

Mačka sa otiera lícami a hlavou

Značenie pozemku a majiteľa pomocou pachových žliaz umiestnených na lícach a nosu mačacími feromónmi

 

Odvrátenie pozornosti od saní
Zabezpečiť mačke vonkajšie podnety k zvýšeniu fyzickej aktivity, napr. hračky, hryzadlá
Krmivo s obsahom vlákniny
Minimalizovať stresových situácií
Schovávať oblečenie

11.

cmúľanie a hltanie

Mačka je alebo cmúľa vlnu a ďalšie veci, napr. spotené oblečenie

Potreba blízkosti s človekom

Príliš rýchle oddelenie od matky pred 8. týždňom po narodení

Plemená: Siamské a barmská

Poruchy zdravia

Odvrátenie pozornosti od saní
Zabezpečiť mačke vonkajšie podnety k zvýšeniu fyzickej aktivity, napr. hračky, hryzadlá
Krmivo s obsahom vlákniny
Minimalizovať stresové situácie
Schovávať oblečenie

12.

Nočná aktivita

Prirodzený nočný lov "na majiteľa"

Nedokrmovať mačky v noci
Zabezpečiť mačke vonkajšie podnety k zvýšeniu fyzickej aktivity, napr. hračky, hryzadlá


VýživaSpäť

Nutrične vyvážené krmivo pre vyzreté mačky je dôležitou súčasťou, ktorá umožňuje mačkám dožiť sa vysokého veku. Mačka, o ktorú je náležite postarané a ktorá je správne kŕmená, môže žiť dokonca aj 25 rokov.

Staršie mačky vyžadujú rovnakú alebo dokonca väčšiu starostlivosť než mačiatka, pretože starnúci organizmus sa potyká z mnohými chorobami. Proces dosiahnutia veku seniora sa začína medzi 7-8 rokom života. Jedná sa o pomalý a postupný proces.

Medzi príznaky starnutia patria:

  • pokles fyzickej aktivity - mačka vykazuje menšiu túžbu si hrať, čoraz väčšiu časť venuje spanie, v spojení s majiteľom čas od času vykazuje známky neoprávnené agresie.
  • strata chuti do jedla môže znamenať poruchu v ústnej dutine ohľadom zubov alebo zápalu ďasien, zmeny vo vypitom množstve vody alebo malé množstvo moču sú varovným signálom ku kontrole obličiek.

Veľká časť vyzretých mačiek sa potýka s nadváhou a obezitou, ktorá je príčinou degeneratívnych zmien kĺbov a chrbtice, no takisto vedie k vážnemu ochoreniu na cukrovku. Preto by staršie mačky mali pravidelne podstúpiť vyšetrenie u veterinára.

Výživa mačiek krmivom určeným dospelým jednotlivcom bráni obezite, diabetes, a spomaľuje procesy, ktoré spôsobujú zlyhanie obličiek. Antioxidanty, ktoré sú obsiahnuté v krmive spomaľujú proces starnutia buniek. Prídavok tzv. chondroprotectorů vo forme glukosamínu, chondroitínu a kyseliny hyalurónovej, a zvýšená hladina nenasýtených mastných kyselín Omega 3 a Omega 6 pôsobí protizápalno a zlepšuje vzhľad kože a srsti.

Energetické nároky starších mačiek, ktoré začínajú strácať svalovú hmotu a pri ktorých dochádza ku spomaleniu metabolických procesov a následne k zníženiu pohybovej aktivity, je o niečo menšia ako u dospelých mačiek ako aj u mačiatok. Zvýšená dávka kalórií vedie k nárastu telesnej hmotnosti a k obezite, a ku všetkým dôsledkom, ktoré sú s nimi spojené. Preto výživa mačiek-seniorov krmivom pre mačiatka je chybou vo výžive.

Obsah bielkovín v krmive pre vyzreté mačky by mal byť nižší kvôli tomu, aby chránil pred  postupujúcemu s vekom zlyhaniu obličiek, ale súčasne zaručil správne fungovanie svalov, hormónov, enzýmov, imunitného systému, všetkých procesov endogénnej syntézy bielkovín a procesov obnovy poškodených tkanív. Dôležitým prvkom, ktorý má ochranný vplyv na funkciu obličiek a kardiovaskulárneho systému je tiež zníženie hladiny fosforu a soli.

Všetky zmeny spojené s vekom zvieraťa, aktuálnym zdravotným stavom a individuálnymi nutričnými požiadavkami vyžadujú prispôsobenie vhodnej stravy. To poskytne pohodlie v nasledujúcich rokoch mačacieho seniora a uľahčí boj proti existujúcim ochorením.

Mačky, ktoré žijú vo voľnej prírode, sa živia hlavne ulovenými malými hlodavcami, vtákmi alebo jaštericami. Mačacie zuby aj tráviaci trakt sú prispôsobené na prijímanie a trávenie mäsa. Mačky majú pomerne malý žalúdok a krátka črevá, preto krmivo musia byť ľahko stráviteľné. Takáto strava im zaručuje prístup ku všetkým potrebným zložkám v potrave.

Mačky rozhodne patrí medzi mäsožravce a strava, ktorá je postavená najmä na  ovocí a zelenine, im v žiadnom prípade nezaistí základné životné funkcie. Tráviace enzýmy, ktoré sa nachádzajú v žalúdku dospelého jedinca, ťažšie rozložia stravu rastlinného pôvodu. Príznačným javom pre mačky je jesť častejšie malé dávky pokrmu s intenzívnou a príjemnou vôňou. Mačky vo svojej strave majú oveľa väčšiu potrebu vysoko kvalitných bielkovín ako je tomu u psov.

Mačacie telo nie je schopné vytvoriť niektoré aminokyseliny, a preto musia byť dodané externe v podobe živočíšnej bielkoviny. K takýmto aminokyselinám patrí taurín a arginín. Nedostatok taurínu v mačacej potrave môže viesť ku stukovateniu pečene (steatóza), reprodukčným poruchám, u malých mačiatok k retinopatii, dilatačnéj kardiomyopatii, a neurologickým ochorením. Arginín naopak chráni proti otrave amoniakom. Pri jeho nedostatku dochádza k rýchlo sa rozvíjajúcim vracaním, svalovým kŕčom, kožnej hyperalgézii, kóme a následne aj k smrti. Táto aminokyselina sa nachádza vo veľkom množstve v rastlinných a živočíšnych potravinách.

V strave dospelé mačky sú nevyhnutné aj tuky - zdroj energie. Tuky okrem čisto chuťových vlastností, sú tiež nosičom vitamínov, ktoré sa v nich rozpúšťajú, a takisto obsahujú nevyhnutnú pre mačky aminokyselinu - kyselinu arachidónovú. Osobitnú pozornosť si zaslúžia ryby, ktoré majú pozitívny vplyv na rozvoj, zdravie a vzhľad mačiek. Len je potrebné dodržiavať zásadu, že mačka nesmie byť prekrmovaná sladkovodnými rybami, ktoré vo svojom zložení obsahujú tiaminázu - enzým, ktorý rozkladá vitamín B1.

K správnej výžive mačiek patrí takisto vyvarovanie sa krmiva určeného psom, pretože ono nie je biologický dostačujúce pre mačky. Okrem toho porovnateľné množstvo mačacej stravy obsahuje oveľa viac bielkovín a tukov, než koľko je v rovnakom množstve psí stravy. Naopak v psím krmive je potom viac uhľovodíkov, než je tomu u mačacej stravy. Vzhľadom k rýchlemu metabolizmu a veľkým denným výkyvom hladiny cukru v krvi by mali byť mačky kŕmené niekoľkokrát za deň, alebo by ste im mali zaistiť stály prístup ku krmivu.

Denná dávka potravy by mala byť upravená v závislosti na zdravotnom stave mačky, alebo napríklad na tom, či je mačka po kastrácii / sterilizácii, či je obézna, trpí cukrovkou, alebo má poškodené obličky alebo pečeň. Výživa je potom založená na príslušných veterinárnych diétach a zodpovedajúcich vybraných denných dávkach zdravotného krmiva. Pamätajte, že mokrú stravu je nutné podávať pri izbovej teplote, nikdy ihneď po jej vybratí z chladničky.

Príliš nízka teplota krmiva vyvoláva zdraviu nebezpečné žalúdočné alebo črevné kŕče. Mačku kŕmime vždy v rovnakom pokojnom a odľahlom mieste, a nikdy v blízkosti mačacieho záchodu. Vedľa misky s krmivom musia byť vždy miska s čerstvou pitnou vodou. Je to dôležité obzvlášť, ak mačku kŕmite suchým krmivom. Mlieko je všeobecne prijatým krmivom pre mačky. Bohužiaľ, mačky kravské mlieko neznášajú dobre a môže im spôsobiť gastrointestinálne poruchy a v budúcnosti taktiež vyvolať potravinovú alergiu.

Dôležitou súčasťou k riadnemu fungovaniu mačacieho organizmu je prístup k tráve. Je to zdroj minerálnych látok a reguluje trávenie. Počas každodennej hygieny mačka je svoju srsť, ktorá sa následne hromadí v jej tráviacom trakte ako tzv. chlpové bezoáry. Tráva potom mačkám pomáha tieto chlpy zo žalúdka vyvracať.

Najdôležitejšou vlastnosťou mačacej diéty je zaistenie stravy, ktorá sa čo najviac podobá svojim kvalitatívnym aj kvantitatívnym zložením ku strave, akú mačka loví v prirodzených podmienkach. To je záruka každodennej aktivity a zdravia dospelé mačky.

Mačiatka v období svojho rastu majú špecifické požiadavky na nutričné ​​látky v podobe proteínov, lipidov, cukrov, vitamínov a minerálov. Správna výživa vhodným krmivom je zárukou zdravého rozvoja a príkladného stavu dospelé mačky.

Snaha výživy mačiatok domácim, zle vyrovnaným jedlom, ktoré má základ iba na jednom druhu mäsa, môže viesť k významným nutričným nedostatkom a nezvratnému narušeniu fungovania organizmu.

Počas prvých štyroch týždňov po narodení je malé mačiatko odkázané na svoju matku. V tomto období za správnu výživu zodpovedá dojčiaca mačka. Jej strava by mala obsahovať vysoký obsah kalórií s vhodným množstvom mastných kyselín, bielkovín, sacharidov a, čo je najdôležitejšie, vitamínov a minerálov. Strava dojčiacej mačky by sa mala opierať na strave určenej rastúcim mačiatkam

Od štvrtého týždňa je možné zaviesť pravidelnú stravu v podobe mokrého alebo suchého krmiva určeného mačiatkam. Toto obdobie je príznačné tým, že mladé mačiatko dokáže oveľa lepšie tráviť, a preto prechod z matkinho mlieka na trvalé krmivo býva bez problémov. V prvých dňoch kŕmenia suchým krmivom ho môžeme namáčať vo vode alebo mlieku, prípadne používať kombináciu stravy mokrej a suchej. Potom, keď mačiatko začne jesť viac, postupne zmenšujte obsah vody alebo mlieka v krmive. Vodu potom predložíme v oddelenej miske a pravidelne ju dopĺňame. Takisto mlieko je potreba vynechať pri odstavení mačiatka od matky, pretože môže spôsobovať poruchy tráviaceho traktu, hlavne hnačku, a v budúcnosti aj potravinovú alebo kožnú alergiu.

Je niekoľko spôsobov kŕmenia mačiat. Základným pravidlom je neobmedzený prístup ku krmivu. Záujme stimulovania a pochutnania môžete malý kúsok nechať mačke na labke alebo nim utrieť mačke papuľku, Vďaka tomu mačka rozpozná chuť krmiva a zvyká si naňho.

V období medzi piatym až ôsmym týždňom je čas, kedy mladé mačiatko začína samostatne jesť a piť. V tomto čase potom prebieha tiež odstavenie mačiatka - teda samostatná jeho existencie bez nutnosti kŕmenia materským mliekom. Vhodná diéta v tomto období je zárukou absencie porúch v podobe vracania alebo hnačiek, ktoré môže vyvolať kŕmenie napr domácou stravou. Je potrebné si uvedomiť, že je to doba tzv. imunologickej medzery, počas ktorej mačiatko postupne stráca matkine protilátky a produkcia jeho vlastných ešte len začína a ich úroveň je veľmi nízka. Prikrmovanie v tomto období dodatočnou stravou alebo zvyšky zo stola môže vyvolať veľa zbytočných symptómov. Môže to viesť k nadmernému príjmu kalórií, čo zbytočne urýchli rast a priberanie na váhe, spôsobiť poruchy kostí a kĺbov alebo vyvolať nechuť k príjmu potravy, ktorá je zdravá a odporúčaná pre toto obdobie.

V ďalších mesiacoch rozvoja až k dosiahnutiu šiestich mesiacov, tempo rastu a dopytu po vysoko stráviteľných bielkovinách a ďalších živinách je oveľa vyššia ako u dospelých mačiek. Počas tohto obdobia prebieha tiež obmena mliečnych zubov na trvale, a kvôli tomu je potrebné poskytnúť zodpovedajúce množstvo vápnika a fosforu.

Mačiatka majú špeciálne nutričné potreby.

Pre pravidelný vývoj nervového tkaniva mozgu a sietnice oka je nevyhnutná mastná kyselina zo skupiny Omega-3-DHA.

Vhodný pomer aminokyseliny arginínu k L-lyzínu chráni mačiatko pred zdraviu škodlivým herpesom a obmedzuje príznaky infekcie herpesu.

Prídavok antioxidantov vo forme vitamínu E, selénu, vitamínu C, taurínu a luteínu, chráni proti baktériám a vírusom.

Po dovŕšení siedmeho mesiaca nasleduje postupný pokles príjmu energie a živín u dospievajúcej mačky, no musíme pamätať, že aj naďalej sa jedná o obdobie rozvoja a rastu, ktoré sa končí vo veku 10 mesiacov u mačiek a 12 mesiacov u kocúrov.
© 2014 Butcher's Pet Care.
/
0